Samsung Galaxy S20 128 GB
6.2"
Screen Size
8 GB
RAM
128 GB
Storage
4000
Battery (mAH)
The phone may have slight signs of use but is in overall great condition with no major imperfections. Although there may be slight scratches or scuffs, the device remains fully functional.
Charger
25W
Sim Ejector
Cable
Type C To Type C
Description
Launch January 2021 Screen Size 6.2″, Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) Resolution 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~563 ppi density) OS Android 10, upgradable to Android 13, One UI 5 Chipset Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) CPU Octa-core (1×2.84 GHz Cortex-A77 & 3×2.42 GHz Cortex-A77 & 4×1.80 GHz Cortex-A55) GPU Adreno 650 RAM 8GB Back Camera (Triple) 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS 64 MP, f/2.0, 29mm (telephoto), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF, OIS, 1.1x optical zoom, 3x hybrid zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120Ëš (ultrawide), 1/2.55″ 1.4µm, Super Steady video  LED flash, auto-HDR, panorama Front Camera 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.24″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF Sound Loudspeaker (Stereo Speakers) Sensors Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified)  Bixby natural language commands and dictation Battery Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery Charging Fast battery charging 25W Fast wireless charging 15W
Additional information
| Brand | Samsung Galaxy |
|---|---|
| Colour | Cosmic Gray |
| Sim | Dual Sim |
| Condition | Excellent |
| Storage | 128 GB |
| Title | S20 |
| Warranty | 1 Year |
| Battery | 4000 |
| Camera | 64 MP |
| Freedom Compatible | Yes |
| Expansion | Yes |
| Included | 25W Charger, Sim Eject Tool, Type C to Type C Cable |
| Network | 4G / LTE |
| Ram | 8 GB |
| Screen Size | 6.2" |


