Sale!
8 Plus 256 GB
$275.99
$449.99
Save 38%
Out Of Stock
smartphone
Screen Size
memory
RAM
save
256 GB
Storage
battery_horiz_075
Battery (mAH)
Condition: Good
The phone displays moderate indications of wear and tear, such as scratches or scuffs, which do not hinder its performance.
The phone displays moderate indications of wear and tear, such as scratches or scuffs, which do not hinder its performance.
Description
Phone description
The phone has an Internal Memory of 64GB.
| Launch | September 2017 |
| Screen Size | 5.5″, Retina IPS LCD, 625 nits (typ) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| OS | iOS 11, up to iOS 16.3 |
| Chipset | Apple A11 Bionic (10 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x Monsoon + 4x Mistral) |
| GPU | Apple GPU (three-core graphics) |
| RAM | 3GB |
| Back Camera
(Daul) |
12 MP, f/1.8, 28mm (wide), PDAF, OIS |
| 12 MP, f/2.8, 57mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom | |
| Â | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Front Camera | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Sound | Loudspeaker (Stereo Speakers) |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | Li-Ion 2691 mAh, non-removable (10.28 Wh) |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Wireless (Qi) |
Additional information
| Colour | Gold |
|---|---|
| Storage | 256 GB |
| Condition | Good |
| Title | 8 Plus |


